Następnie przejdziemy do bardziej technicznej analizy cen złota i jego możliwości na rynku. Analitycy Goldman Sachs obniżyli prognozę ceny złota do USD/toz w perspektywie 12-miesięcznej. Poprzednio Goldman Sachs prognozował cenę złota na USD/toz. Za uncję, który w tym tygodniu kilkukrotnie powstrzymywał notowania przez kontynuacją odbicia na fali rekalibracji oczekiwań co do…

Czy złoto traci na wartości?

WAŻNE: Inwestowanie w złoto z założeniem, że nigdy nie traci wartości, jest złym podejściem. Jak każda inwestycja lub aktywa finansowe, złoto podlega presji podaży i popytu, która powoduje wahania ceny. Prawda jest natomiast, że złoto trzyma swoją wartosć w przeciwieństwie do pieniądza papierowego.

Złoto wspina się w górę korzystając z pesymistycznych nastroi. W 2020 roku cena złota osiągnęła nowe maksimum wszech czasów, potwierdzając status „bezpiecznej przystani”. W tegorocznym, konserwatywnym scenariuszu bazowym raportu, ekonomiści wyznaczyli cenę docelową kruszcu na poziomie USD; zaś w scenariuszu inflacyjnym możliwe jest nawet USD.

Ceny złota poniżej psychologicznej bariery. Może być jeszcze taniej

W drugim kwartale 2022 roku amerykańska gospodarka skurczyła… Niepokoje geopolityczne związane z inwazją na Ukrainę są dodatkowo wzmocnione przez obawy o destabilizację relacji Chin z USA, gdy spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, niespodziewanie udała się do Tajwanu. Za uncję, choć początkowo tymczasowo przebiła poziom 1780 dol. Zmiana nastawienia Fedu zależna od danych wydaje się być głównym katalizatorem spadku rentowności w USA, ponieważ inwestorzy ograniczyli swoje oczekiwania co do przyszłych podwyżek stóp. Od ponad 1800 do nawet 2500 dolarów za uncję – do tego poziomu, wedle różnych prognoz, jeszcze w tym roku może wzrosnąć cena złota.

ceny złota prognozy

Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe. Banki centralne te pieniądze szybko drukują w ramach nielimitowanych programów skupu długoterminowych obligacji skarbowych. Tymczasem za zaostrzanie polityki biorą się nie tylko decydenci w USA. Podwyżki w strefie euro jeszcze w tym roku nie wyklucza szefowa EBC Christine Lagarde, choć do niedawna wydawało się to scenariuszem science fiction. Bank Anglii zdecydował o już drugiej podwyżce w cyklu. Tymczasem z gospodarek i rynków finansowych docierają już sygnały możliwego spowolnienia.

Dolar słabnie, złoto drożeje. Rynki reagują na posiedzenie FED

Dlatego złote sztabki i monety mają różne ceny — zależą one od czystości i wagi metalu szlachetnego. W takiej sytuacji cena złota nie wzrośnie tak wyraźnie, jak w zeszłym roku. Jeśli na rynkach zobaczymy stabilizację, a indeks dolara będzie piął się w górę, inwestorzy prawdopodobnie zdecydują się na zakup papierów wartościowych. Redukcja zapisów przekroczyła 20 proc.Wrocławska spółka przydzieliła obligacje serii AM4 o wartości nominalnej 60 mln zł. Inwestorzy na etapie oferty zgłosili popyt na papiery za 77,9 mln zł, co finalnie zakończyło się redukcją zapisów na poziomie 22,94 proc.

ceny złota prognozy

Presję na wzrost cen w sklepach napędza związana z wychodzeniem gospodarek z kryzysu dobra koniunktura. To sprawia, że bardziej atrakcyjne inwestorom wydają się aktywa korzystające wymieniaj fundusze będące przedmiotem obrotu na wzroście gospodarczym, jak chociażby akcje czy surowce. Jednocześnie fakt, że inflacja okazała się trwalsza od oczekiwań, skłania banki centralne do zaostrzania polityki.

Rynki spodziewają się teraz podwyżki stóp procentowych o 50 pb. Kurs EUR/USD dotarł do kluczowego poziomu 1,36, po czym zaczęły wsparcie i opór się spadki Złoto z problemami… Inflacja wpływa na wartość XAU, ale nie tak mocno, jak można byłoby przypuszczać.

Konkluzja: czy złoto jest dobrą inwestycją?

To więcej niż wcześniejsze szacunki zakładające spadek o 1,5 proc. Wśród przyczyn ekonomiści wymieniają wzrost liczby zachorowań na COVID-19, najwyższą od 40 lat inflację, a także wojnę w Ukrainie. W miniony wtorek amerykański resort finansów ogłosił decyzję, która zapadła na spotkaniu G7, o zakazie importu rosyjskiego złota. Kruszec ten jest drugim, po surowcach energetycznych, najcenniejszym towarem eksportowym Rosji. I zapewne pozwala temu krajowi wciąż zarabiać pieniądze.

Za uncję, który w tym tygodniu kilkukrotnie powstrzymywał notowania przez kontynuacją odbicia na fali rekalibracji oczekiwań co do działań amerykańskiego banku centralnego, gdy recesja puka do drzwi. Gospodarka amerykańska była w technicznej recesji w pierwszej połowie tego roku. Chiny mają problem ze wzrostem gospodarczym, gdy niska aktywność konsumentów i szereg pandemicznych restrykcji trwają już kilka miesięcy. Coraz więcej wskaźników z Europy wskazuje na nadchodzące spowolnienie koniunktury.

Cena złota szuka odbicia w środę. Ceny nadal niższe o 20% niż jeszcze w marcu

Oczywistym plusem tej metody jest brak konieczności samodzielnego przechowywania złota. Złoto samo w sobie jest dobrą i bezpieczną inwestycją. Weź jednak pod uwagę, że jego aktualna wartość jest bardzo wysoka w porównaniu do historycznej. Pamiętaj jednak, że analiza techniczna i scenariusze przyszłości to tylko sugestie — nie traktuj ich jak wyroczni.

Cena złota w porannej części środowej sesji wspina się do 1768 dol. Za uncję w obliczu geopolitycznych napięć między USA i Chinami british pound outlook oraz obaw o możliwą recesję w kolejnych miesiącach tego roku. Za uncję, po tym gdy we wtorek tymczasowo wystrzeliła do 1788 dol.

Uncja złota powyżej 2100 USD? Goldman Sachs podnosi prognozy dla kruszcu.

Rosnąca cena złota na światowych rynkach ma oczywiście wpływ na to, jaka jest cena złota za 1 gram w skupie. Pamiętajmy jednak, że notowania złota są tylko podstawą do wyliczenia ceny złota w skupie. Rzadko kiedy są sytuacje, w których w skupie złota będziemy w stanie otrzymać cenę równą aktualnemu kursowi na świecie. Przede wszystkim jest to próba złota, czyli mówiąc wprost to, ile złota jest w złocie. Jeśli na przykład chcemy sprzedać 5 gramowy złoty pierścionek próby 585, to tak naprawdę nie posiadamy 5 gramów złota, a jedynie około 3 gramów czystego kruszcu.

Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na ceny złota. Ponadto same banki centralne wpływają na cenę kruszcu poprzez kupno i sprzedaż jego dużych ilości. Wedle analityków do 2050 roku jego wartość może sięgnąć nawet USD za uncję.

Oparte na algorytmach prognozy Gov.capital zakładają cenę USD na koniec roku. Dużo dalej idzie Goldman Sachs, który – w razie wystąpienia recesji… Kiedy srebro ignoruje złoto i dolara, zwykle jego kierunek w znacznej mierze wytycza miedź. Taka sytuacja miała miejsce w ostatnich miesiącach, kiedy to ceny obu metali zostały mocno skorygowane. Stało się to w wyniku obaw przed recesją, w miarę zwiększania działań na rzecz ograniczania rosnącej inflacji przez banki centralne, obaw o wzrost gospodarczy w Chinach, umocnienia dolara i ogólnego poziomu awersji do ryzyka.

Cena złota blisko 1800 dol. przed publikacją danych NFP!

Biznes w INTERII to najświeższe informacje gospodarcze – aktualne kursy walut, notowania giełdowe i cen surowców, wiadomości ze spółek głównego parkietu i NewConnect. Przeczytaj rekomendacje ekspertów i z sukcesem pomnażaj swój kapitał. Udostępnij Komentuj Złoto od kilku tygodni nie drożeje, bo przegrywa konkurencję z coraz mocniejszym dolarem i amerykańskimi obligacjami osiągającymi wyższe rentowności. Szansą dla kruszcu może być nadciągająca recesja, gdyż wówczas metale szlachetne staną się dla inwestorów “bezpieczną przystanią”.

Tą musi ogłosić amerykański NBER Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl Techniczna recesja w USA Gospodarka USA poradziła sobie w I półroczu 2022 roku znacznie gorzej niż ktokolwiek się spodziewał. Czwartkowy odczyt PKB za II kwartał wskazał na skurczenie się amerykańskiej gospodarki o -0,9% z kwartału na kwartał …. Notowania złota w poprzednim tygodniu dynamicznie odbiły się w górę, pokonując dystans z okolic 1720 USD za uncję do 1780 USD za uncję. Tymczasem a początku bieżącego tygodnia wzrosty są kontynuowane, a dzisiaj notowania złota testowały już poziom 1800 USD za uncję jako najbliższy techniczny opór. Dolar słabnie, złoto odbija Obserwowane ostatnio zwyżki cen złota to głownie efekt spadku wartości amerykańskiego dolara. Dzisiaj rano USD odbija w górę, stąd także zatrzymanie zwyżek na złocie.

Inną opcją jest inwestycja w akcje firm, które zajmują się złotem. Jednak ich wartość zależy od większej ilości czynników, nie tylko kursu metalu. To swoiste akty własności, które wykupujesz w banku lub prywatnej firmie. Otrzymujesz kwit, że jesteś posiadaczem danej ilości złota, zaś druga strona zobowiązuje się wydać ci je ze skarbca, jeśli tego zażądasz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *